made by Studio Bakłażan
Copyright © Marcin Koszczyński 2020

Ćwiczenia w domu po urazie więzadła kolanowego

Postanowiłem ze swojej kontuzji (Naderwanie LCL, częściowe uszkodzenie ACL z wysiękiem w jamie stawowej) zrobić serię filmów ukierunkowaną na: Uszkodzenie więzadła pobocznego strzałkowego LCL (Lateral Collateral Ligament). Rehabilitacja, ćwiczenia stawu kolanowego. Świadomy ruch z uwzględnieniem dolegliwości na tle urazu, uszkodzenia, naderwania […] pobocznego więzadła strzałkowego (LCL). Celem jest wzmocnienie mięśni i ścięgien aby metodycznie wrócić na silne nogi! Nie trać wiary ducha i weź się do mądrej pracy.

Read More

Kilka słów o zdrowym podejściu do ruchu

Natura wyposażyła nas we wspaniałe, silne wielofunkcyjne ciała, zaprogramowane na wysiłek fizyczny. Nowoczesna, wszechobecna technologia rozleniwiła nas i przyzwyczaiła do siedzącego trybu życia. Wszystko, czego potrzebujemy, możemy mieć bez większego wysiłku fizycznego, nie musimy zdobywać pożywienia, bronić się, ani uciekać. To powód większości przewlekłych schorzeń i chorób cywilizacyjnych. Pamiętajmy, to właśnie ruch wpływa na zmniejszenie procesów zapalnych, zwiększenie wrażliwości insulinowej i obniżenie poziomu cukru we krwi, powstawanie nowych połączeń synaptycznych w mózgu i wiele, wiele innych. Ruch to lek na całe zło! A na dodatek:

Read More

Strefa Relaksacji, lub gdy SOMA spotyka PSYCHE

Nie skłamałbym, gdybym powiedział, że większość bywalców fitness klubów potrzebuje nauki relaksacji, zamiast tzw. zajazdu na treningu. Jednak kto da sobie powiedzieć, że lepiej wyciszyć się w fotelu niż naparzać koślawe burpeesy. Współczesna kultura wymaga od nas perfekcyjnego ciała mimo wieku, mimo chorób, mimo płci. Wszyscy powinniśmy być niczym wyrzeźbieni dwudziestolatkowie, greccy bogowie odnoszący na każdym kroku sukces uwieczniony na Instagramowych profilu. Świat wymaga od nas w równym stopniu kaloryfera na brzuchu, co multitaskingu w głowie. W każdym momencie masz być perfekcyjny, profesjonalny i gotowy do udowodnienia swojej nieprzeciętności.

Read More

Joga dla seniorów w Uniwersytecie Trzeciego Wieku

We wrześniu tego roku zgodziłem się, by eksperymentalnie „zobaczymy jak to będzie” przeprowadzić pilotażowe zajęcia jogi dla seniorów w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Mija kilka tygodni i mamy dwie pełne grupy seniorów, którzy pracują ze mną i z pełnym zaangażowaniem uczą się i ćwiczą samodzielnie w domu. Postępy widać na każdych zajęciach, z czego jestem niezwykle dumny. A oto kilka słów na temat tego, jak przygotować się do takiej pracy.

Read More

SPORT Joga – Warsztaty – Poziom 1

Pierwszy raz w Bielsku-Białej organizowany jest cykl warsztatów SPORT JOGA. Warsztaty odbędą się w klubie MMA Berserkers Team. Przeznaczone dla sportowców chcących uzupełnić rutynę treningową o praktyczne wykorzystanie systemu jogi oraz osób rozpoczynających swoją przygodę z ruchem.

Read More

Pokrzywy, Instagramy i inne cuda, wianki. Czyli refleksji trenera ciąg dalszy.

Nigdy żaden mój post nie wzbudził takiego zainteresowania, choć wiele z nich było milion razy bardziej praktyczne i pożyteczne w kontekście Waszego życia. Żadne ćwiczenie, które Wam proponowałem, nie odbiło się takim echem. Kto by pomyślał, że „zwykła” pokrzywa wzbudzi tak wielkie zainteresowanie? Długo się nad tym zastanawiałem i wiecie co?… wnioski nie są zbyt optymistyczne.

Read More

Refleksje nauczyciela ruchu (movement). Część 1

Prawidłowe wzorce ruchowe są niezbędne do tego, aby je przekraczać. Żeby przekraczać granicę, potrzebna jest granica. Bardzo często wyznaczenie tej granicy okazuje się być procesem czasochłonnym, mozolnym i wymagającym wiele ciężkiej pracy. Skoro dzisiaj (jeszcze) nie władasz podstawowymi umiejętnościami ruchowymi, to nie rzucaj się na głęboką wodę, bo zrobisz sobie krzywdę. Utoniesz i zjedzą Cię rekiny (kolejność dowolna).

Read More

Czym jest Movement?

Movement jest kombinacją kalisteniki, sztuk walki, parkour, podnoszenia ciężarów i tańca. Movementu jednak nie da się wpasować w żadną konkretną dyscyplinę, bowiem jego esencją jest ekspresja, doświadczenia i możliwości konkretnego człowieka. Movement może być wykorzystywany jako trening sam w sobie, ponieważ świetnie rozwija całe ciało i wszystkie jego możliwości, umiejętności. Myśląc o movemencie w kontekście sportów walki należy traktować go jako łącznik wszystkich elementów składowych treningów zawodnika MMA. Twórcą pojęcia Movement Culture jest Ido Portal

Read More

Ruch dla otyłych. Jak walczyć z nadwagą?

Przy okazji osób otyłych, które mają pewne ograniczenia związane z ruchem, trening powinien być tak dobrany, by nie stanowił dodatkowego stresora dla organizmu. Najważniejszą rzeczą, na jakiej powinniśmy się skupić, chcąc być zdrowym to działania systematyczne i długoterminowe. Zdecydowanie lepiej zadziała kilka spacerów w miesiącu niż jeden trening dosłownie masakrujący organizm. Ruch w wodzie i spacery na świeżym powietrzu stanowią najlepsze wyjście dla osób rozpoczynających walkę z nadwagą i otyłością. Obie aktywności charakteryzują się niskim ryzykiem wystąpienia kontuzji i wysoką efektywnością w pracy nad harmonijnym rozwojem całego ciała.

Read More